TR | EN | DE

LED HakkındaLED, İngilizcede Light Emitting Diodes kelimelerinin kısaltılarak, bu ürünün jenerik adı haline gelmiş söylenişidir. Işık istenilen dalga boyunda olduğu için renk filtresi, prizma gibi renk ayrıştırıcılara ihtiyaç kalmamaktadır. Küçük ebatlı armatürler geliştirilebilmekte ve böylelikle ışık kolayca yönlendirilebilmektedir. Hızlıdır, yüksek ışık ve düşük ısı üretir, kullanım kondisyonuna bağlı olarak uzun ömürlüdür. Hemen bütün renklerin elde edilebilmesi ve dimerlenebilmesi sayesinde proje bazlı uygulamalarda alternatif yaratır. En çok vurgulanması gereken özelliği ise yapısında civa gibi ağır metallar ve halojen gazları bulundurmaması; çevreci olmasıdır.

LED’ler yüzde 90’a varan oranlarda enerji tasarrufu sağlamaktadır. Evlerimizde kullandığımız ampuller ve florasan lambalara alternatif oluşturmaktadır. LED'ler elektrik enerjisini direkt ışığa çevirmektedir. Uzun vadede iç mekan ve otomotiv aydınlatma fonksiyonlarını tamamen değiştirecek nitelikler taşımaktadır. Halojen ampuller ile aynı prensiple çalışan günümüz LED ampulleri, ilk üretildiklerinden yüzyıl sonra yerini nano teknoloji ile üretilen 'beyaz LED' ışık kaynakları sayesinde değişime uğramıştır.

LED teknolojisi ürünleri çok uzun yıllar dayanabilmekte ve elektrik enerjisini bire on oranında az kullanmaktadır. Örneğin; bir LED'i günde 12 saatten 23 yıl süreyle kullanabilmemiz mümkündür, bu da ortalama yaşamda sadece 4 defa ışık kaynağını yenilemek anlamına gelmektedir.

Elektrik enerjisi tüketimi konusunda söylenebilecekler ise çok daha fazladır, örneğin dünyada üretilen tüm elektriğin yüzde 20'si aydınlatmada kullanılmaktadır. Bu tür ışık kaynaklarının enerji tasarrufu ile küresel ısınma sorununa alternatif çözüm olacağı düşünülmektedir. Ampul ve florasan gibi ışık kaynakları günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır, fakat bu tür ışık kaynaklarının verimlilikleri düşük, raf ömürlerinin kısa olması şu anki kullanım sorunu verimlilikleri düşük ve raf ömrünün az olmasından kaynaklanmaktadır.

LED büyüleyen ışığı, verimliliği, faydaları ile ışıkla uğraşan herkesin ilgi odağıdır. Işığın geleceği LED ile kesişmiş durumdadır. Derin LED olarak, ışıklar içinde renkli bir dünya için LED’li armatürler üretmek üzere düğmeye bastık.
| Site Haritası | Gizlilik Politikası | Yasal Bilgi | Sera Grup
Tüm Hakları Saklıdır. DerinLed © 2014